У краєзнавчому музеї Калущини обговорили ідею створення музею дзвонів у місті. Музей має стати нетиповим і, насамперед, живим. Наразі розпочали збір експонатів.
Як відомо, сучасний Калуш завдячує розвитком своїм предкам, які започаткували видобуток солі, газу, пивоваріння, лиття дзвонів і вже на той час створили місту славу передового промислового центру. Півтора століття Калуш гримів дзвонами, тому сьогодні у місті заговорили про створення відповідного музею.— Чому би не зробити попутно ремістичу майстерню, ковальську, започяаткувтаи колекцію підков, стародавніх знаряд праці — це унікальні речі,— зазначив Олег Малярчук, кандидат історичних наук, доцент.
За даними, які на сьогодні є у відкритих джерелах, у 1808 році до Калуша з Центральної Польщі приїхав Міхал Фельчинський. В Калуші він започаткував ливарню та кузню. Його син та онуки перейняли ремесло і продовжили роботу в ливарні, відливаючи дзвони. Нащадки цього роду досі живуть у Калуші та донедавна мріяли ще відродити виробництво.
— Найкращий дзвін зберігся в Угринові, — розповідає Михайло Фельчинський. — Я розробив дзвін, в якого дві сторони відбивали різну мелодію. Мені шість років обіцяли допомогти з майстернею.
Дзвонів, відлитих у ливарні братів Фельчинських, на Прикарпатті було близько сотні. Сьогодні їх залишилися одиниці. У Калуші зокрема, їх є два — дзвін «Флоріан» на території пожежної частини та дзвін, який зберігається на дзвіниці храму архистратига Михаїла, зазначив історик і краєзнавець Іван Тимів.
Краєзнавці сподіваються, що деякі дзвони братів Фельчинських ще можна віднайти і на Калущині, і в інших містах і селах. Утім, до експозиції майбутнього музею вони планують залучати й інші дзвони. Музей має стати першим в області живим.
— Ідея геніальна — створити музей дзвонів, — акцентувала Оксана Когут, доктор філологічних наук. — Музей має бути креативним, живим, нетиповим. Має бути 3D-проекція.
Загалом до створення музею запрошують всіх калушан. Наразі ініціативна група має перші чотири дзвоники і продовжує збір експонатів, які можна принести у краєзнавчий музей Калущини.
Раніше були опубліковані унікальні світлини, зроблені у 1936 році у приміщенні знаменитої ливарні дзвонів у Калуші.