13

Музей дзвонів у Калуші буде живим та багатоголосим. ВІДЕО

00a35f568abc1255e8744009f68c0b9d_xl__largeУ краєзнавчому музеї Калущини обговорили ідею створення музею дзвонів у місті. Музей має стати нетиповим і, насамперед, живим. Наразі розпочали збір експонатів.

До експозиції планують залучити найрізноманітніші дзвони, як сучасні, так і давні, а також фото- та відеоматеріали і документи, інформують ”Вікна”.
— Мені трапилася на очі публікацію про музей дзвонів у Луцьку. Йшлося, що це єдиний музей дзвонів в Україні, — розповідає Віктор Павлів, головний спеціаліст відділу розвитку підприємництва Калуської міської ради. — Це мене як калушанина дуже зачепило, адже ми малу власну легендарну ливарню дзвонів братів Фельчинських, яка славила наше місто.
Як відомо, сучасний Калуш завдячує розвитком своїм предкам, які започаткували видобуток солі, газу, пивоваріння, лиття дзвонів і вже на той час створили місту славу передового промислового центру. Півтора століття Калуш гримів дзвонами, тому сьогодні у місті заговорили про створення відповідного музею.— Чому би не зробити попутно ремістичу майстерню, ковальську, започяаткувтаи колекцію підков, стародавніх знаряд праці — це унікальні речі,— зазначив Олег Малярчук, кандидат історичних наук, доцент.

За даними, які на сьогодні є у відкритих джерелах, у 1808 році до Калуша з Центральної Польщі приїхав Міхал Фельчинський. В Калуші він започаткував ливарню та кузню. Його син та онуки перейняли ремесло і продовжили роботу в ливарні, відливаючи дзвони. Нащадки цього роду досі живуть у Калуші та донедавна мріяли ще відродити виробництво.

— Найкращий дзвін зберігся в Угринові, — розповідає Михайло Фельчинський.Я розробив дзвін, в якого дві сторони відбивали різну мелодію. Мені шість років обіцяли допомогти з майстернею.

Дзвонів, відлитих у ливарні братів Фельчинських, на Прикарпатті було близько сотні. Сьогодні їх залишилися одиниці. У Калуші зокрема, їх є два — дзвін «Флоріан» на території пожежної частини та дзвін, який зберігається на дзвіниці храму архистратига Михаїла, зазначив історик і краєзнавець Іван Тимів.

Краєзнавці сподіваються, що деякі дзвони братів Фельчинських ще можна віднайти і на Калущині, і в інших містах і селах. Утім, до експозиції майбутнього музею вони планують залучати й інші дзвони. Музей має стати першим в області живим.

— Ідея геніальна — створити музей дзвонів, — акцентувала Оксана Когут, доктор філологічних наук. — Музей має бути креативним, живим, нетиповим. Має бути 3D-проекція.

Загалом до створення музею запрошують всіх калушан. Наразі ініціативна група має перші чотири дзвоники і продовжує збір експонатів, які можна принести у краєзнавчий музей Калущини.

Раніше були опубліковані унікальні світлини, зроблені у 1936 році у приміщенні знаменитої ливарні дзвонів у Калуші.

Залишити відповідь

Зайти з допомогою: